- 6. januára 2024
- Blog
V spolupráci s portálom daibau.sk sme pripravili článok v ktorom sa snažíme radiť zákazníkom načo si dať pozor.
Celý článosk najdete na tejto adrese: daibau.sk
1. Čo sú to fotovoltaické elektrárne a aké typy existujú, čo ponúka Vaša spoločnosť, keď ide o fotovoltaiku?
- Fotovoltika na Slovensku je rozdelená hlavne podľa výkonu a to na malý zdroj do 10,8 kW, ktorý je hlavne určený pre domácnosti a je podporovaný aj z dotačného systému zelená domácnostiam. Pre firmy a komerčné subjekty je používaný lokálny zdroj, ten je od 10,8 do MRK. Ten sa ešte rozdeľuje bez dispečerského riadenia (do 100 kW) a s dispečerským riadením (nad 100 kW). Fotovoltika je skvelý zdroj, ale je potrebné, aby bol správne navrhnutý. Pri návrhu treba brať do úvahy hlavne spotrebu odberného miesta a navrhnúť ju tak, aby jej výroba kopírovala aj spotrebu. V tom prípade má aj veľmi rýchlu finančnú návratnosť. Naša firma realizuje všetky druhy fotovoltických elektrární – od malých zdrojov, a lokálne zdroje pre firmy vysokej kvality. Používame len kvalitné a certifikované komponenty, kde vieme, že môžeme dať dlhé záručné lehoty na komponenty. Dielo projektujeme tak, aby spĺňalo všetky požiadavky a obsahovalo celú projektovú dokumentáciu a aj požiadavky požiarnej bezpečnosti stavby. Spoločnosť ReelTech s.r.o. už dlho pôsobí na slovenskom trhu, naši technici boli pri výstavbe a prevádzke fotovoltických elektrární stavaných ešte v roku 2010. Máme odborné znalosti z bezpečnosti elektrickej inštalácie preto staviame zariadenia podľa všetkých noriem a predpisov. Venujeme sa projekcii, výstavbe, OPaOS/revíziám, auditom fotovoltaických elektrární s následným servisom a údržbou. Tak aby sme zákazníkom ponúkli komplexné služby.
- Poradenstvo: Pomoc pri plánovaní a návrhu elektrických riešení podľa vašich potrieb.
2. Čo všetko je potrebné pre realizáciu fotovoltaiky, aké projekty sú potrebné a koľko trvá realizácia?
- Pred realizáciou je potrebné vybaviť všetky dokumenty a papiere, medzi hlavné patrí súhlasné stanovisko od Miestnej distribučnej sústavy (ZSD, SSD, VSD) bez ich súhlasného stanoviska nie je možné pripojiť lokálny zdroj do sústavy. Následne veľa firiem zabúda resp. nerieši statiku stavby. Statika je extrémne dôležitá pre životnosť vašej stavby a mnoho novovzniknutých firiem na montáž FVE toto nerieši. Stalo sa nám, že fotovoltika bola nevhodne navrhnutá, preťažovala statiku stavby a ohrozovala celý objekt. V inom prípade bola zas navrhnutá tak, že pri silnejšom vetre hrozilo odfúknutie celého fotovoltického poľa. Preto pri stavbe je potrebné použiť správny návrh nielen meničov, ale aj konštrukcie a celého systému ako celku tak, aby výdrž bola čo najdlhšia. Samotná realizácia fotovoltiky už nie je nejak extrémne časovo náročná. Kvalitné poskladanie 10 kWp FVE môže trvať cca 3 dni. V niektorých prípadoch sa nám podarilo 95 kWp FVE postaviť za 7 dní.
3. Aká je životnosť a návratnosť fotovoltaických elektrární?
- Životnosť fotovoltaických elektrární závisí od kvality použitých komponentov. Preto sa oplatí zamerať nielen na cenu, ale aj značku a záruky. Dôležité je použiť aj kvalitné všetky komponenty: - Konštrukciu (my osobne používame konštrukciu, ktorá je určená do vetra o rýchlosti 115 km/h, čím máme istotu, že systém je v bezpečí a výrobca naň poskytuje garancie). - Fotovoltaické panely – tie vyberáme vždy z TOP10 na svetovom trhu, kde záruka sa pohybuje okolo 10 rokov. - Invertor ako samotný generátor už elektriny je potrebné nielen správne zvoliť a navrhnúť, ale aj umiestniť. Čo predĺži aj jeho životnosť. Používame len tie, ktoré máme odskúšane v priemyselnom použití dlhé roky, spĺňajú všetky požiadavky siete
4. Poradenské Služby
- Určenie výkonu
- Projekčný návrh
- Vhodné technické riešenie
5. Servisné služby a technický audit
- Audit existujúcich elektrární
- Servis poruchy