Fotovoltaická elektráreň meteostanica

Počas praxe servisovania fotovoltaických elektrární sa často stretávam takmer s laickými otázkami - čo vlastne robím? A či fotovoltaické systémy sú často poruchové a ako dokážem lokalizovať jednotlivé poruchy.

Činnosť na fotovoltaických zariadeniach či už na malých strešných inštaláciách alebo veľkých plošných elektrárňach, nepozostáva len z bežných elektrikárskych prác, ale často krát preventívnymi kontrolami a špecifickými úkonmi na celých zariadeniach za pomoci špeciálnych meracích prístrojov, ktoré dokážu identifikovať poškodené panely alebo sekcie panelov, ktoré voľným okom alebo klasickým meracím prístrojom nie sú možno rozpoznateľné. Preventívne meranie elektroinštalácií a meranie prechodových odporov. Tak aby fotovoltaická elektráreň ako celok pracovala správne s čo najmenšou stratou na výkone.

95% všetkých porúch odhalí monitoring

Mnohokrát sa stretávam s ľuďmi, ktorí považujú monitoring za zbytočný. Ale opak je pravdou. Správny typ monitoringu dokáže chybu na zariadení identifikovať takmer okamžite, čo umožní okamžité vyhodnotenie poruchy a následnú reakciu na nápravu poruchy. Odchýlky výkonu jednotlivých invertorov sa často nedajú vyhodnotiť hneď ale v priebehu pár dní je technik informovaný o funkčnosti jednotlivých invertorov, prípadne sekcií fotovoltaickej elektrárne. Na priložených obrázkoch je viditeľný rozdiel vo výkone jednotlivých meničov. Inštalácia monitoringu odhalila veľké odchýlky vo výrobe jednotlivých častí fotovoltaickej elektrárne, čo spôsobovalo v priemere 50% stratu na výkone. Po zistení a sledovaní monitoringu sa vykonala náprava správnym nastavením a odhalením všetkých nedostatkov a priebeh výkonu sa stal lineárny bez akýchkoľvek výpadkov a strát na výkone čo je zobrazené na grafe č2.

Dôležité je správne nastavenie invertorov

Väčšina invertorov, ktoré sú u nás inštalované sa nainštalovali s defaultnými nastaveniami pre daný región alebo požiadaviek energetikov . V mnohých prípadoch sa stáva, že práve tieto nastavenia spôsobujú vážne nedostatky vo výrobe s celkom jednoduchého dôvodu. Inštalácia v jednotlivých miestach a intenzita slnečného žiarenia nemusí byť vždy ideálna. K činnosti meniča neprispieva ani zlé nastringovanie panelov na strane DC. Preto mnohokrát je potrebné meniče nastaviť primerane k miestnym vlastnostiam siete a tým obmedziť straty na výkone, poruchovosť systému a celkovú životnosť celého zariadenia.

Graf č. 1

Fotovoltaická elektráreň - graf

Graf č.2

Fotovoltaická elektráreň - graf po náprave

ReelTech na Google+

ReelTech s.r.o

ČSA 127/125
96223 Očová

Tel.: +421 901 703 235

E-mail: reeltech@reeltech.sk

Fotogaléria

© Copyright 2017. All Rights Reserved, ReelTech s.r.o Webdesign by Initpro.sk

Search

Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tejto webstránky s tým súhlasíte. Ďakujeme.

Súhlasím